Pokud potřebujete pomoci, přečtěte si nejdříve nejčastěji zodpovídané dotazy. Získáte minimálně obecnou představu o problému, kterou spolu případně doplníme o detaily.

Informace o hře Escape from Tarkov se v poslední době objevují takřka všude. Je důležité hledat informace na relevantních místech která jsou neustále aktualizovaná. Narážím primárně na munici, protože u ní často dochází ke změnám a tudíž by staré, neaktuální tabulky neměly onu vypovídající hodnotu. Já čerpám obecné informace o  EFT z Reditu, pro hledání informaci o questech a munici jdu na Tarkov WiKi.  Munici je možné taktéž načíst v aktualizovaném google dokumentu. Jako perličku můžete využít aplikaci Tarkov Battle Buddy pro iOS a android. Tuto aplikaci jsem nikdy nepoužíval a nejsem schopen říci jak aktuální údaje tam jsou.

V případě že potřebujete pomoci ve Vašich začátcích můžete na adrese www.escapefromtarkov.cz/sherpa požádat o raid se sherpou jakého si vyberete. Většina má rovnou v popisu i komunikační program, případně přezdívku na discord.

Dnes již při upgrade hry na jakoukoliv následnou edici není nutné resetovat účet. Inventář bude rozšířen po restartu hry, a zbylé věci přijdou zprávou přímo ve hře. Mnoho z nás využívá na upgrade slevové akce které nám BSG připravuje. Pamatujte že ceny které vidíte na www.escapefromtarkov.com jsou bez daně 21% a neobsahují ani poplatek cca. 7 euro platebnímu systému. Tudíž se může zdát že při nákupu není sleva na ceně uplatněna, ale zdání klame, počítejte dobře :). 

Mnoho z vás se ptá kde sehnat parťáka, nebo jen spoluhráče na odpoledne. Je mnoho skupin, TS3 a discord serverů, ale jako oficiální komunity se bere tato nová skupina. Adresa je zde. Historicky nejpočetnější je původní discord skupina je zde, která ale po odchodu Haydea není spravována oficiálními emisary EFT. Další možnost je FB skupina zde. Je zde samozřejmě nepřeberné množství malých skupin a klanů, ale k nim nikde adresy sepsané nejsou. 

Hlavním způsobem jak vydělat peníze v Escape from Tarkov je prodej nasbíraného materiálu prodejcům, nebo ho nabídnout jiným hráčům pomoci flea marketu. Každý prodejce vykupuje pouze nějaké druhy vybavení věcí, stejně tak za ně nabízí rozdílné částky. Základem bude rozhodnutí u kterého chceme co nejdříve udělat obrat (nákup a prodej) abychom si jeho nabídku posunuli na další stupeň. Obecně se dá říct že Prapor nám nabízí ruské zbraně, Peacekeeper americké, Skier doplňkové modifikace, brokové zbraně, Therapistka nabízí vše co se jídla a léčení týká. Ragman má v nabídce taktické vybavení, jako jsou taktické vesty, batohy, suchátka. Jaeger ruzné modifikátory zbraní a nové brokové zbraně a náboje. Mechanic nám nabízí jak zbraně z ruské, tak americké produkce a modifikátory vyšších tříd. Samozřejmě každý z nich má specifickou nabídku ve formě beden a dalšího vybavení. Podívejte se na jejich nabídku a vše vám bude mnohem jasnější. Pro získání většího lvl u daného obchodníka je splnit 3 podmínky, obrat jak jsem již zmínil, reputaci získáte plněním úkolů a úroveň postavy který získáte hraním za PMC.

Rozšíření hry od verze 0,12 které nám umožňuje vytvořit ve hře pasivní příjem věcí a peněz. Samozřejmě to není vše hned od startu, je potřeba splnit určité podmínky pro jednotlivá vylepšení, ale můžu říct že se veškerá investice vrátí. Buď ve formě odměny, zrychlené regenerace po raidu, nebo zvýšením získaných zkušeností za jednu akci. Jako první věc kterou budete vylepšovat bude bezpochyby generátor. Od něj se odvíjí vlastně vše podstatné. Jako super vychytávku beru možnost vyzkoušení zbraní na vlastní střelnici která je v úkrytu také. Náboje co vystřílíte vám budou navráceny, takže vás test nic nestojí.

Přeskočím grafické nastavení, to má každý nastavený individuálně dle možností jeho HW. Pokud by jste chtěli nějaké doporučené, tak odkáži na youtube videa kterých je velké množství. Doporučuji aby jste si první hru pustili v režimu offline a vyzkoušejte vaše nastavení. Každá jednotlivá klávesa má možnost nastavit 3 stavy, po stisknutí, po spuštění a při trvalém stisku. Nejde radit co je nejlepší, vyzkoušejte a uvidíte.

Munice je ve hře Escape from Tarkov to nejzásadnější. Setkal jsem se mnohokrát s hráči u kterých jsem po zabití nalezl munici typu 5,45x39 PRS. Toto je jeden z typů munice který je v této hře prakticky nepoužitelný proti cílům s balistickou ochranou. Základními ukazateli kvality munice je síla penetrace, způsobené poškození a rychlost projektilu. Není tomu úplně vždy tak ale čím větší poškození tím menší penetrace. Na cíle bez balistické ochrany penetraci nepotřebujete, ale v Tarkově, minimálně jedná-li se o hráče, cíl bez balistické ochrany nenajdete. Je tedy jasné že pokud neprorazíte armor tak nezpůsobíte zranění, tak nemůžete vyhrát přestřelku. Pomíjím možnost střílet na nechráněnou část těla. Je tedy potřeba najít munici s dobrou penetrací a dostačujícím dmg. Při výběru munice se řiďte jednou zásadou, raději ušetřete na zbrani a investujte do munice. Vím minimálně o dvou vhodných webech kde seznam munice najít. Jednou je oficiální Tarkov wiki, nebo google tabulka s aktuálními daty. Detailnější informace o balistice najdete zde.

Druhá strana mince jsou obranné a ochranné prvky. Jedná se tedy o neprůstřelné vesty, helmy a taktické vesty s přídavnými pláty. Balistické vesty můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny, s keramickou vložkou a s kovovým plátem, případně kombinované materiály. Každá vesta má svá specifika jakou je hmotnost, která ovlivňuje nejen rychlost pohybu. Třída ochrany která je v rozmezí 1-6. Tato hodnota určuje účinnost vesty proti průstřelu různou ráží (pro 1 a 2 třídu pistolová munice). Dalším prvkem balistické ochrany jsou helmy. některé jsou z kovového materiálu, některé celokompozitní kevlarové atd. Pro hru EFT jsou zásadní parametry třída ochrany a možnost nést obličejový štít který má vlastní třídu ochrany, sluchátka, případně montáž noktovizoru/thermovizoru. Detailnější informace můžete nalézt na Tarkov Wiki.

Úprava a modování zbraní je v této hře na absolutní špičce oproti ostatním hrám. Veškeré attachmenty mají naprosto reálný základ. Obecně zbraň se v Escape from Tarkov skládá z mnoha součástí a je možné je modifikovat. Myslím že není potřeba jednotlivě je popisovat, avšak aby nováček nebyl úplně ztracený při přípravě své první M4A1, nebo třeba AKM, tak je důležité zmínit jednu funkcí která vše zjednodušila o desítky procent. Touto magickou funkcí je "linked search". Tuto nabídku zobrazíte kliknutím pravého tlačítka myši na danou zbraň/attachment a ve flea marketu se vyfiltrují všechny itemy které je možné na tuto část zbraně namontovat, nebo všechny části kam tato část jde namontovat. Pro příklad vyberu hlaveň a při použití funkce "linked search" nám budou vyfiltrovány všechny použitelné kompenzátory/tlumiče, stejně tak zbraň na kterou jde daná hlaveň použít. Je tedy možné si například z rukojeti postavit celou zbraň.

Pokud se chystáte do raidu tak první volbou bude jestli budete hrát za Scava, nebo za svoji hlavní postavu PMC. Zásadní rozdíl je to že za scav hráče máte jasně definovanou výbavu do hry (na každou hru jinou), oproti tomu za PMC je volba výběru na Vás. Pokud zvolíte scava budete po pár klikách vpuštěni rovnu do hry, oproti PMC nemáte možnost pojistit výbavu. Hra za scava ma dle mého názoru 2 výhody. Nejste pro každého scava primární cíl, tj pro nově příchozí hráče je vetší šance na přežití a vybavení Vás nic nestojí takže v této hře můžete jen získat. Hrát za PMC pro mě osobně přináší mnohem lepší herní zážitek avšak s rizikem že přijdete o vše. Volba je na Vás, pro nováčky doporučuji scava hrát pravidelně, ideálně na mapách Interchange a Reserve. Za prvé se naučíte mapy, což je základ úspěchu a za druhé jste schopni vydělat sta tisíce za jeden raid.

Vlítnout do raidu a postřílet nepřátele asi nebude až takový problém, ale mnohdy nastane problém s tím kudy ven. Obecně se dá říci že každá mapa má své specifické zóny pro opuštění bojiště které jsou ještě rozděleny pro Scavs a PMC. Další dělení přichází u těchto tří skupin. První jsou exity které jsou otevřené vždy a je tedy možné opustit raid defakto kdykoliv. Druhým typem jsou zóny které jsou bud pro jen jednu skupinu hráčů, kdy po použití se možnost opustit boj deaktivuje a vy jste nuceni pokračovat na jiný. Třetím druhem jsou zóny u kterých je potřeba splnit nějakou pomínku, například nemít batoh, mít u sebe nějaký item (cepín/lano), nebo je například určen k opuštění se spřáteleným Scav hráčem, pokud jsme tedy za PMC, případně je nutné ho nejdříve aktivovat. Počet map přidávaných do hry se zvětšuje a jsem si jist tím že i vývojáři nám budou odchod z mapy víc a víc stěžovat a je to jen dobře. :)  v případě že uplně začínáte a v mapách se ztrácíte doporučuji na druhém monitoru, nebo smartphone otevřít danou mapu a podívat se kde jste a kam míříte. Hodně Vám to ušetří času a bloudění.

Ve většině raidů se Vám stane že obdržíte nějaký ten hit a před pokračováním se budete muset vyléčit. V Escape from Tarkov momentálně známe několik stavů které je potřeba vyřešit než budeme pokračovat ve hře, či v boji. Nejdříve si řekneme že každá věc která Vám může vyléčit zdraví má nějakou maximální kapacitu použití, tj není neomezená a je potřeba na to dávat pozor. Například obyčejná bandáž jde použít jen jednou, oproti tomu IFAK je na mnohem vetší počet použití. První a základní je ztráta hitpoints na nějaké části těla. To lze vyřešit použitím základní lékárničky AI-2 která Vám doplní zdraví na dané části těla. V případě ale že budeme krvácet, tudíž nejdříve potřebujete zastavit krvácení pomocí bandáže a až následně vyléčit pomocí AI-2. Dalším zraněním může být zlomenina, na kterou je potřeba použít Splint, případně Aluminium Splint, který je na více použití. Druhů lékárniček je v Tarkově je velké množství, ale osobně se domnívám že nejpoužívanější je právě IFAK. Další stavy které vaše postava může mít se odvíjí od zranění které máte. Bolest (pain), chvění (tremor), dehydratace a absence energie. Vše je léčitelné za použití medikamentů, jidla nebo pití. V případě že by jste při souboji, dostali tak velký dmg že Vám nějaké z částí těla zčerná a nejde již vyléčit zbývá použít CMS, nebo Chirurgickou sadu. Ta Vám sice poníží celkové množství HP na dané části těla, ale navrátí maximální funkčnost. Pokud nic podobného s sebou nemáte, nezbývá Vám nic jiného než užít prášky a vydat na na cestu i s případným postihem (nemožnost běhat v případě zničené nohy, nepřesná střelba v případě zničené ruky a třeba rychlé ubývání vody v případě zničeného břicha.  Detailně jsou jednotlivé stavy popsány na Tarkov WiKi